Partner wydania
Julia Wiśniewska , 11 grudnia 2017

Jak dobrze nakładać kosmetyki na twarz

Partner wydania
Nie sztuką jest nakładanie kosmetyków w dowolnej kolejności, bo wówczas nasza cera niewiele na tym zyska. Kolejność jest kluczowa. Równie ważny jest też skład kosmetyków. Najlepiej, aby był jak najbardziej naturalny, bo ryzyko alergii czy podrażnień jest wtedy minimalne. Warto więc rozważyć opcję zakupu kosmetyków w aptece.

Wydaje się to proste – tu wklepiemy, tam wetrzemy i gotowe. Dobrze jednak przywiązywać większą wagę do aplikacji, ponieważ właściwie i w odpowiedniej kolejności nałożone kosmetyki to już ponad połowa sukcesu na drodze do zadbanej cery. Zaczynamy zawsze od najlżejszego do tego najbardziej treściwego produktu.

Oczyszczanie

Bez tego pierwszego etapu pielęgnacji nie rozpoczynajmy ani nie kończmy dnia. Po zmyciu makijażu dokładnie myjemy twarz wodą i żelem do mycia twarzy oraz przemywamy ją tonikiem. Są też takie produkty, które łączą w sobie te trzy etapy – np. płyny micelarne 3w1 – sprawiając, że oczyszczanie twarzy jest szybkie, łatwe, przyjemnie i równie efektywne.

Serum

Idealnie byłoby nakładać serum każdego dnia, bo nie ma nic lepszego niż ten kosmetyk. Dopiero po nim sięgamy po krem. Serum jest bardzo bogate w różne substancje aktywne, które głęboko wnikają w skórę. Tak jak krem, musi być dopasowane do naszej cery i jej potrzeb. Jeżeli skóra jest zmęczona, z nierównym kolorytem, to warto sięgnąć po serum rozświetlające. A jeśli cera jest już dojrzała i z widocznymi zmarszczkami, potrzebuje serum odmładzającego, działającego intensywniej. Firmy kosmetyczne tworzą produkty dostosowane do wieku i związanych z nim potrzeb skóry. Takim przykładem jest seria Neovadiol Vichy Laboratoires dla kobiet w okresie menopauzy. W tej gamie znajduje się także serum.

Krem pod oczy

Na delikatną skórę pod oczami nakładamy krem bądź żel lub balsam – w zależności jaka konsystencja najbardziej nam pasuje. W tym przypadku także ważne są potrzeby skóry. Możemy ją nawilżyć, nałożyć krem liftingujący, gdy zmarszczki są głębokie lub taki, który wygładzi pierwsze oznaki starzenia. Sposób aplikacji kremu pod oczy jest równie istotny – starajmy się nie wcierać go w skórę, tylko wklepywać opuszkami palców od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Krem do twarzy

Krem wzmacnia działanie serum. Jego dobór oczywiście uzależniamy od rodzaju cery. Warto mieć inny krem na dzień i inny na noc. Ten na noc jest zwykle treściwszy i wzbogacony o dodatkowe składniki, np. retinol, a lżejsze wersje mają nawilżający kwas hialuronowy i, tak jak w przypadku serii Aqualia Thermal stworzonej przez Vichy Laboratoires, zawierają też Aquabioryl, który tworzy powłokę chroniąca skórę przed utratą wody. Kremy na dzień powinny być lżejsze, mniej obciążające skórę. Dodatkowo na krem dzienny warto wklepać specjalny krem z filtrem przeciwsłonecznym. I jest to zalecane przez cały rok, nie tylko latem. Zabieg ten zmniejsza ryzyko pękania naczynek i tworzenia tzw. pajączków na skórze.

Nakładanie kremu na twarz to też ważna sztuka. Metod jest kilka, ale aplikacja kremu musi być przeprowadzona delikatnie i najlepiej w formie lekkiego masażu twarzy, szyi i dekoltu (chyba, że używamy osobnego balsamu do szyi i dekoltu). Aplikację zaczynamy od czoła – od miejsca między brwiami do skroni. Możemy robić to ruchem za pomocą kółeczek. W ten sam sposób nakładamy krem na policzki – przemieszczamy się od skrzydełek nosa, w kierunku skroni, następnie w pobliżu uszu i wzdłuż żuchwy, a potem z powrotem ku górze.
Aplikacja kosmetyków do twarzy w odpowiedniej kolejności i dobrze dobranych do potrzeb skóry nie powinna sprawiać trudności. Warto uczynić z niej formę codziennego rytuału. Skóra będzie nam za to wdzięczna i przyniesie nam to wiele widocznych korzyści.