Partner wydania
Partner wydania
Nie jest odkryciem, że podążanie za ideałem piękna towarzyszy ludziom od wieków. Wiedza, którą posiadają współcześni kosmetolodzy i dermatolodzy, pochodzi m.in. od starożytnych przodków oraz z podglądania tego, co oferuje nam natura.

Czy wiecie, że pierwszy krem nawilżający powstał w starożytnym Rzymie? Recepturę stworzył Galen, a składało się na nią stopienie białego wosku z oliwą, później jako element zapachowy dodawano płatki róż. Stosowanie naturalnych składników do pielęgnacji skóry jest podstawą tworzenia kosmetyków. Każdy kosmetyk, wyprodukowany przez jakąkolwiek firmę, jest poddawany testom dermatologicznym. W zgodzie z naturą to trend obecny na tym rynku od lat. A od niedawna duży nacisk kładzie się także na to, żeby kosmetyki nie były testowane na zwierzętach oraz nie zawierały parabenów, przechodziły testy alergiczne i w dużej części pochodziły ze środowiska naturalnego. Podejście konsumentów również jest coraz bardziej świadome, dlatego eksperci podążają za ich wyborami.

Podróż do wnętrza ziemi

Jednym z odkryć, które są ważne dla kosmetologii, jest użycie wód termalnych w kosmetykach. Wody wędrują w głąb ziemi nawet do 6000 metrów i przez tę drogę gromadzą wiele minerałów, które bardzo dobrze działają na skórę. Taka woda jest hipoalergiczna, a na skórę najlepiej działa ta, która ma najwięcej składników, ale w małych ilościach. Inaczej może wywołać podrażnienia. Wody termalne zawierają składniki mineralne, takie jak na przykład: żelazo, potas, sód, siarka, lit, wapń, fluor, mangan, bor czy magnez. Skład wody zależy od tego, skąd pochodzi. Nie ma źródeł z takimi samym zestawem składników mineralnych.

Podążanie za młodością

Czynnik, na który nie mamy wpływu, to starzenie się, ale… proces ten można trochę zatrzymać lub sprawić, że nasz wygląd do późnych lat będzie atrakcyjny. Naukowcy, obserwując zachowania roślin, zwierząt czy wyżej wymienionego żywiołu, jakim jest woda, wyciągają wnioski i wykorzystują dary natury do produkcji kosmetyków. Przykładem jest kwas hialuronowy, który wytwarzany jest we wszystkich organizmach. Jego zastosowanie jest szerokie: od medycyny estetycznej (zabiegi, kosmetyki) po ortopedię, otolaryngologię, ginekologię czy okulistykę.

Zbawienny wpływ roślin

Na liście składników przeciwstarzeniowych mamy także witaminy C i E, koenzym Q10, pochodne retinolu, węglowodany, proteiny itp. Obok tych popularnych pojawiają się jednak coraz bardziej egzotyczne rośliny, których właściwości są mało znane cywilizacji europejskiej, choć wśród innych kultur wiedza o nich jest dość spora i są one wykorzystywane od setek lat. Taką rośliną jest np. tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis), której działanie antyoksydacyjne odkryli współcześni eksperci. Róża, też znana od wieków, teraz przechodzi swój renesans w postaci wody różanej czy olejków dodawanych do kosmetyków.

Współczesna kosmetologia to już nauka, która bada wpływ środowiska na ciało człowieka i tworzy kosmetyki, które wspomagają pielęgnację ciała, ale też powstrzymują lub łagodzą procesy starzenia. Nie kładzie nacisku na to, jak szybko i łatwo zatuszować pewne mankamenty urody, ale wyjaśnia przyczyny powstawania pewnych procesów i stara się pomóc w problemach, z jakimi boryka się nasze ciało. Dzięki zaawansowanym technologiom eksperci z dziedziny dermatologii i kosmetologii odpowiadają na zapotrzebowania konsumentów w sposób coraz bardziej zgodny z naturą. Wszak od niej się uczymy.