Partner wydania
Michał Leszczyński , 8 grudnia 2017

Zdrowie skóry przede wszystkim

Partner wydania
Stwierdzenie, że warto dbać o skórę jest banalne, choć zawsze aktualne. W końcu to od wyglądu cery w dużej mierze zależy nasza pewność siebie. Dlatego właśnie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków stosowanych przez nas do pielęgnacji skóry.

Nie ulega wątpliwości, że każda cera jest inna. To, co działa świetnie na skórę suchą, niekoniecznie sprawdzi się przy pielęgnacji skóry tłustej. Dodajmy do tego fakt, że każda pora dnia rządzi się własnymi prawami. Wieczorem nasza skóra potrzebuje znacznie więcej składników odżywczych – chociażby ze względu na to, iż wiele procesów regeneracyjnych odbywa się podczas snu. Natomiast używany rano krem do twarzy powinien być bardziej praktyczny – umożliwiać noszenie makijażu i chronić przed promieniowaniem UV.

Jak widać, warto być świadomym użytkownikiem kosmetyków. Sprawdzajmy zawsze ich skład i wybierajmy takie, które będą miały pozytywny wpływ na naszą skórę.

A teraz przyjrzyjmy się składnikom kosmetyków, których działanie na naszą cerę jest szczególnie korzystne. Oto one:

 1. Woda termalna. O tym, że gospodarka wodna jest bardzo ważna dla naszego organizmu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Odpowiednie nawodnienie potrzebne jest zarówno naszej cerze, jak i całemu ciału.
  Kiedy jednak wybieramy kosmetyki, warto poszukać takich, które zawierają wodę termalną. Ma ona więcej minerałów i mikroelementów niż tradycyjna woda. Składniki, takie jak magnez, wapń i potas, pozytywnie wpłyną na cerę i nadadzą jej promienny wygląd.

 2. Kwas hialuronowy. To doskonały składnik nawilżający. Wspomaga elastyczność skóry i zapobiega jej łuszczeniu. Występuje w naszym organizmie naturalnie, lecz z wiekiem pojawiają się jego niedobory. Stąd warto go uzupełniać, stosując odpowiednie kremy.

 3. Witaminy C, E i A. Ich działanie na cerę jest nie tylko pozytywne, ale też dość zróżnicowane. Na przykład witamina C rozjaśnia skórę i ujednolica jej koloryt. Funkcją witaminy E jest przede wszystkim nawilżenie i napięcie skóry. Wreszcie witamina A stymuluje regenerację skóry.

 4. Bifidus. Bakterie probiotyczne, których pozytywne działanie na skórę odkryliśmy stosunkowo niedawno. Pierwotnie występują one w naszym układzie pokarmowym i wspomagają jego procesy ochronne. Tak samo cera bardzo skorzysta na ich działaniu. Bakterie bifidus chronią bowiem skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

 5. Oleje i olejki. Używane od stuleci do pielęgnacji twarzy, są pozyskiwane z różnych źródeł. Olej z orzechów kokosa, z pestek malin czy też awokado – każdy z nich posiada właściwości, które czynią go cennym składnikiem wielu kosmetyków. Są one źródłem kwasów tłuszczowych, bardzo potrzebnych skórze naszej twarzy. Ponadto zawierają kwasy Omega-3 oraz Omega-6, działające antyoksydacyjnie.

 6. Bajkalina, znana również jako tarczyca bajkalska. To roślina, która ze względu na swoje lecznicze właściwości była wykorzystywana już w medycynie Dalekiego Wschodu. Stosowana w formie naparu z wysuszonego korzenia, pomagała w leczeniu astmy oraz alergii.

  Obecnie można ją znaleźć w kremie do pielęgnacji skóry. Pomaga w likwidowaniu stanów zapalnych, a także łagodzi przebieg trądziku. Na dodatek chroni również przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych.
  Jak widać, działanie wielu składników może mieć zbawienny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Świadomy wybór kosmetyków pozwoli nam zadbać o zdrowie naszej cery oraz cieszyć jej witalnością.